Pieczywo w dietoterapii
Pieczywo, a różne schorzenia
Choroby cywilizacyjne dotykają nasze społeczeństwo coraz częściej. Farmacja, która rozwija się w bardzo szybkim tempie niestety nie nadąża z problemami zdrowotnymi wielu ludzi – również młodych ludzi. Dlatego też coraz bardziej powszechna staje się dieto terapia, która czasami działa jako element pomocniczy w farmakoterapii, ale czasami może ją w pewnym stopniu zastąpić.
Czym jest dietoterapia?
Dietoterapia to dziedzina nauki, która wykorzystuje rolę naszej diety, a więc codziennego stylu odżywiania się w leczeniu różnych chorób i schorzeń. Coraz częściej spotykamy się z zaleceniem lekarskim – trzeba zastosować odpowiednią dietę. Oprócz chleba, jako głównego składnika naszego codziennego jadłospisu należałoby zastosować szereg innych zaleceń dietetycznych. Teraz jednak skupimy się wyłącznie na pieczywie.
Jak dzielimy pieczywo?
- Pieczywo pszenne, żytnie-razowe, mieszane
- Pszenne pieczywo wypiekane jest głównie z mąki oczyszczonej, ma niewiele błonnika, więc szybko jest trawione przez organizm i dlatego daje na krótko uczucie sytości. Dlatego po zjedzeniu kajzerki szybko stajemy się głodni. Jest też bogate w energię więc w nadmiarze może tuczyć, ale za to jest łatwo strawne. Warto go polecić rekonwalescentom oraz osobom z nadkwasotą, wrzodami.
- Pieczywo mieszane wypiekane z mąki pszennej i żytniej
- Zawiera ono więcej błonnika pokarmowego, witamin i składników mineralnych niż pszenne pieczywo, jest lepsze dla seniorów i dzieci.
- Pieczywo żytnie
- Wypiekane jest głównie z mąki nieoczyszczonej (przed zmieleniem z ziarna nie usuwa się zewnętrznej warstwy nasiennej, która zawiera cenne składniki odżywcze). Dzięki temu pieczywo razowe oprócz błonnika pokarmowego zawiera sporo polifenoli oraz kwasu fitynowego. Pieczywo takie wspomaga obniżanie poziomu cholesterolu. Zaleca się je osobom otyłym, cierpiącym na zaparcia, choroby serca i układu krążenia.
- Pieczywo razowe
- Jest to pieczywo najbogatsze w błonnik (4 średnie kromki to aż połowa zapotrzebowania dziennego dla dorosłej, zdrowej osoby). Wysoka zawartość w chlebie razowym substancji balastowych pobudza trawienie, ponadto pęczniejąc w jelitach zwiększa objętość, a tym samym ułatwia wypróżnianie.
Jakie pieczywo jest dobre dla kogo?
- Chleb razowy pełnoziarnisty to idealne rozwiązanie dla osób z wysokim cholesterolem i innymi dyslipidemiami. Błonnik zawarty w takim pieczywie powoduje, że cholesterol się w niego wchłania i ulega tym samym wydaleniu.
- Chleb razowy będzie bardzo pomocny w cukrzycy, a także w stanach przedcukrzycowych. Znów dzięki obecności błonnika stężenie glukozy we krwi jest stabilniejsze, co sprzyja regulacji cukrzycy i łatwiejszemu doborowi leków (w tym insuliny).
- Chleb pełnoziarnisty to bardzo wygodne rozwiązanie dla osób otyłych i z nadwagą. Dzięki temu, że pełne ziarno pęcznieje w brzuchu osoba taka czuje się najedzona, a przez to łatwiej zastosować dietę o obniżonej energetyczności.
- Zaparcia to częsty problem naszego społeczeństwa. Częściowo winny jest tu styl życia – siedząco – jeżdżący, który powoduje, że pasaż jelitowy (a więc przesuwanie się treści pokarmowej w jelitach) jest znacznie wolniejsze. Chleb razowy natomiast jest czynnikiem, który delikatnie stymuluje jelita do szybszej pracy, a przez to częściej odwiedzamy toaletę, a wypróżnianie się jest zdecydowanie łatwiejsze.
- Wrzody żołądka i dwunastnicy związane są z obecnością bakterii w obrębie tych narządów, a także złym stylem odżywiania (stres, pośpiech, śmieciowe jedzenie). Osoby, które mają wrzody, bądź stany zapalne śluzówki przewodu pokarmowego powinny wybierać pieczywo białe. Jest ono zdecydowanie delikatniejsze dla chorego żołądka czy dwunastnicy.
- Zgaga to stan związany z nadmierną produkcją kwasów żołądkowych. Rezultatem tego jest cofanie się ich do przełyku, co wywołuje palący ból. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie diety w zależności od stanu aktywności choroby. Jeśli zgaga nam mocno dokucza zaleca się zastosowanie chleba białego, jeśli jednak zgaga pojawia się od czasu do czasu można wykorzystać w jadłospisie chleb staropolski bądź graham. Wybieramy także chleb raczej na drożdżach niż na zakwasie.
- Przeziębienie, stan chorobowy z gorączką to czas, w którym można z chleba razowego przejść na grahamki bądź chleb sitkowy czy staropolski.
Pamiętajmy, że dietoterapia może być bardzo pomocna i wręcz hamować i leczyć wiele chorób. Ważne jest jednak regularne stosowanie się do zaleceń zarówno lekarza, jak i dietetyka.
Niech żywność będzie waszym lekarstwem, jak powiedział Hipokrates.
|
|
Ewa Ceborska-Scheiterbauer
tel. 604777922
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
www.food-diet.pl
|