Orkisz – wschodząca gwiazda pośród zbóż
Orkisz i pieczywo orkiszowe
Orkisz – co to właściwie jest i z czym to się je? Dlaczego sklepy ze zdrową żywnością proponują nam zboże orkiszowe, ciasteczka orkiszowe, kawę zbożową z orkiszu, a nawet ostatnio mleko orkiszowe (a właściwie napój orkiszowy)?
Słówko o historii
Orkisz to stara odmiana pszenicy, która była kiedyś bardzo powszechnie uprawiana. Później pojawiła się pszenica, jaką dobrze znamy – po oczyszczeniu okazało się, że jest łatwiejsza w użyciu kuchennym, smaczniejsza, więc szybko wyparła orkisz.
Zboże orkiszowe i jego benefity
Święta Hildegarda z Bingen (leczyła wiele schorzeń i chorób z wielkim powodzeniem) uważała, że orkisz zawiera w swoich ziarnach wszystko to, co człowiek potrzebuje i to jeszcze w odpowiednich proporcjach. W ziarnach orkiszu znajdziemy szereg składników mineralnych (w tym olbrzymie ilości cennego wapnia), witamin, a także błonnik pokarmowy i wartościowe białko roślinne – nawet do 18% (szczególnie ważne dla wegetarian i wegan). Dla porównania pszenica zwyczajna ma ok. 10%.
Ponadto z ziarnach orkiszu znajdują się jeszcze inne biologicznie czynne związki, które wpływają korzystnie na organizm człowieka. Dzięki nim zwiększa się też biodostępność (a więc organizm lepiej przyswaja) witamin i składników mineralnych.
Co ważne – orkisz jest bardzo odpornym zbożem na warunki atmosferyczne, a także na szkodniki, dlatego jego uprawa nie wymaga stosowania chemicznych środków ochrony roślin. Jest to więc zboże jedno z czystszych pod kątem zanieczyszczeń chemicznych.
Uważa się także, że orkisz dzięki obecności związkowi o tajemniczo brzmiącej nazwie – rhodanid nie wywołuje uczuleń. Dlatego jest bezpieczniejszy dla alergików. Brak agrochemii to także powód, dla którego orkisz powinien być częściej wybierany przez osoby o wrażliwszym układzie odpornościowym.
Święta Hildegada wspomina także w swoich opracowaniach, że dieta orkiszowa wspomaga leczenie różnych alergii, bóli reumatycznych, anemii, poprawia nastrój, obniża stężenie cholesterolu we krwi, a także glukozy.
Warto wiedzieć, że pieczywo orkiszowe można traktować jako element dieto terapii w wielu chorobach i schorzeniach m.in.:
- W cukrzycy – duża zawartość błonnika pozwala łatwiej unormować stężenie glukozy we krwi.
- W chorobach układu krążenia – udowodniono, że regularne spożywanie orkiszu pozwala obniżyć stężenie cholesterolu we krwi, a także dzięki zawartej w nim witaminie E działa jao naturalny antyoksydant (korzystny w kontekście miażdżycy)
- W zaparciach - poprawia trawienie i pasaż jelitowy (treść jelitowa szybciej się przesuwa, a przez to łatwiej się jest pozbyć zaparć).
- W niedożywieniu i wyczerpaniu np. po chorobie – składniki odżywcze SA łatwiej dostępne dla organizmu jeśli pochodzą z ziaren orkiszowych.
- Chleb orkiszowy łączy zalety pełnowartościowego zboża i dobrego smaku. Stanowi więc idealną propozycję dla świadomego konsumenta, który chce odżywiać się w sposób zrównoważony.
Nie ma więc co się zastanawiać – postawmy na orkisz. Szukajmy pieczywa z jego dodatkiem, bądź pieczywa w całości z mąki orkiszowej. Na polskim rynku znajdziemy także ciasteczka, płatki, mąkę orkiszową i wiele innych produktów. Wiele z nich sprowadzanych jest z Niemiec i Austrii, gdzie orkisz jest jednym z popularniejszych zbóż. Wówczas produkty te znajdziemy pod nazwą Dinkiel.
Dla bardziej zaawansowanych kucharzy zachęcam pieczenie ciast, ciasteczek na bazie mąki orkiszowej, a nawet lepienie pierogów, kopytek, leniwych z jej dodatków.
Smacznego
|
|
Ewa Ceborska-Scheiterbauer
tel. 604777922
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
www.food-diet.pl
|